петак, 23. новембар 2018.

Vječita dilema svake porodice je – da li gasiti ili ostaviti bojler da stalno radi, kako bismo trošili manje struje. Iako među većinom vlada mišljenje da je bolje ostaviti ga da radi jer se pri svakom paljenju troši više struje za ponovno zagrijavanje, odgovor je potpuno drugačiji.


Nikola Nikolić, zamjenik direktora preduzeća za energetsku efikasnost “Energy saving group” kaže da od dinamike trošenja zavisi da li da ga gasite ili stalno držite upaljenog.

– Zavisno od toga na šta trošite toplu vodi i koliko često, preporučujem da se bojler ipak gasi kada je skupa struja. Primjera radi, jednoj četvoročlanoj porodici je najbolje da bojler uključuje noću kada je jeftina struja i gasi ujutru kada prestaje taj režim, pa da ga predveče dogrije.

– I u stanovima u kojima živi jedan član preporučujem da koristi prednosti jeftine struje jer je ona još uvijek nekoliko puta jeftinija, samo što on vjerovatno ne treba da ga dogrijeva – savetuje Nikolić.



Pogrešno je uvjerenje da bojler treba da bude stalno uključen, jer ga termoregulator uključuje i isključuje prema podešenoj temperaturi i da tada navodno troši manje električne energije.

Osim toga, stalno upajen bojler i danju i noću, stvara potencijalnu opasnost ukoliko neki ili svi sigurnosni elementi na bojleru otkažu.

Specijalni slučaj čine pametni bojleri koji prate korisnika te na osnovu algoritama predviđaju kada će trebati tople vode. Takvi bojleri mogu uštediti i do 20% na godišnjem nivou, a cijena im je neznato skuplja od klasičnih.

Izvor: telegraf

0 коментара:

Постави коментар

.

Претражи овај блог

Омогућава Blogger.
loading...

Popular Posts

Recent Posts