Kad žena ostane trudna, ništa više nije kao ranije. Njeno telo se menja i pojavljuju se nove potrebe.
Trudnice često pate usljed nedostatka zraka i mokraćni mjehur često djeluje kao premali. Noću se mogu pojaviti i smetnje poput kiseline.piše :gugu.ba
Većina ovih simptoma je povezana sa hormonskim promenama, ali dosta ovih pokazatelja ima konkretan razlog: bebu koja raste i koja zauzima prostor za sebe. Prostor koji je inače namenjen za pluća, želudac i creva.
Ova animacija pokazuje kretanje organa jedne žene tokom trudnoće. Razvijena je od strane Chicago Museum of Science and Industry i prikazuje sve promene organa tokom kompletne trudnoće.
Nakon prvog tromesečja moguće je prepoznati pol deteta, bebine oči se zatvaraju dok mišići i nervi počinju sarađivati, tako npr. beba može sklopiti šaku.
U drugom tromesečju i sama trudnica počinje da se primetno izvana menja. Stomak raste i beba se polako ali sigurno sve više pokreće.
Jetra majke se sada potiskuju prema gore i želudac ima sve manje mesta.
Organi majke imaju sve manje mesta
Ali u trećem tromesečju organi moraju više da se pomeraju. Pluća su lagano stisnuta i potiskuju se prema gore, dok se unutrašnji organi guraju u stranu i bešika se vidno suzbija.
U trećem tromesečju bebe dobijaju pola kile nedeljno. Od 37. nedelje trudnoće organi bebe su u potpunosti razvijeni i mogu samostalno da funkcionišu. Beba se sve manje kreće, ali zato jer ima sve manje mesta baš kao i mamini organi.
Kada se dete rodi , organi počinju da se vraćaju u normalnu poziciju.
0 коментара:
Постави коментар