недеља, 13. јануар 2019.

Maslačak je pravi ukras i poklon prirode. Možete ga pronaći gotovo svuda. Raste u divljini, po livadama i travnjacima. Ipak, ako se priprema salata od maslačka, berite ga dalje u prirodi. Nikako blizu saobraćajnica i naseljenih mjesta.




Cvijetovi, listovi i korijen maslačka se koriste za pripremu sirupa, čaja i salata od maslačka. Maslačak je zeljasta biljka. Najviše cvijeta u proljeće u periodu od marta do maja, ali i ljeti.

Ljekovita svojstva maslačka

Cijela biljka je ljekovita. Upotreba maslačka se preporučuje za čišćenje organizma od toksina. Dobar je za jetru, žuč, bubrege i mokraćne puteve. Koristan je kod liječenja virusnih i bakterijskih infekcija. Maslačak je blagi diuretik, otvara apetit i pomaže varenje.

Preporučuje se i dijabetičarima. Povoljno djeluje i na snižavanje holesterola u krvi. Kao što vidite, maslačak je jedna veoma ljekovita biljka, pravo je vrijeme da se zaputite u prirodu i naberete svoju korpicu.

Salata od maslačka recept za svaki dan

Listove maslačka berite u proljeće prije cvetanja. Svakako obratite pažnju da je područje gdje berete maslačak ekološki čisto. Ne berite ga blizu saobraćajnica i naseljenih mjesta.

Listovi su po prirodi gorki, ali su veoma korisni kao salata za čišćenje organizma od toksinanagomilanih u zimskom periodu, kao posljedice jake ishrane i smanjenog nivoa fizičke aktivnosti. Salata od maslačka omogućava da se lakše prevaziđe proljetni umor.



Ubrane listove maslačka dobro operite, pa dodajte maslinovo ulje, limunov sok i morsku sol. Začinite sa cvijetovima jagorčevine, koji su jestivi i kojih bi trebalo da ima u proljeće tamo gdje i maslačka. Sve dobro izmešajte i salata je gotova.

Također, salata od maslačka će biti ukusnija ako dodamo kuhana jaja. Kokošija jaja su puna proteina koji su nam prijeko potrebni u proljetnom periodu, kada se organizam budi iz zimskog sna. Ako imate problema sa kamenom u žučnoj kesi, nebiste ih trebali jesti.

Čaj od maslačka

Salata od maslačka je izvrsna, ali također se priprema i kao čaj. Čaj od maslačka uglavnom se pravi od korjena maslačka. Korijen se sakuplja u proljeće ili u jesen. Očisti se od zemlje i pere, a zatim se sječe po dužini i suši. Suši se na toplom da ne pokupi vlagu.

Čaj od maslačka se pravi tako što dvije kašičice korjena maslačka prelijete šoljom kipuće vode i ostavite da odstoji. Nakon 20 minuta procijedite i pijte. Pije se ujutro i uvečer prije jela. Čaj se preporučuje za čišćenje i jačanje organizma, te za umivanje lica i očiju.

Sirup od maslačka

Ubrati 250 cvijetova od maslačka, zatim isjeckati 2 limuna i 2 pomorandže na kolutove. Sve prelijte sa 1,5 litar vode i ostavite da odstoji bar 24 sata. Poslje procijedite cjedaljkom.

Dodajte 1 kg šećera i kuhajte uz redovno mješanje oko 1 sat ili dok sirup ne postane gust u vidu sirupa. Vreo sirup sipati u tople, sterilne i suhe teglice, zatvoriti i ostaviti da se hladi. Sirup od maslačka može da se sipa u čaj umjesto meda ili da se jede kašikom, a pomaže protiv kašlja i bronhitisa.

Izvor: narodnilijek.com

0 коментара:

Постави коментар

.

Претражи овај блог

Омогућава Blogger.
loading...

Popular Posts

Recent Posts